• Home
  • Aktuality
  • POZOR NA MYLNOU INTERPRETACI VLÁDNÍHO NAŘÍZENÍ: RESPIRÁTORY NEJSOU POVINNOSTÍ

POZOR NA MYLNOU INTERPRETACI VLÁDNÍHO NAŘÍZENÍ: RESPIRÁTORY NEJSOU POVINNOSTÍ

16. březen 2021

Vážení spoluobčané, 

obrací se na nás velké množství zákazníků s dotazem, zda mohou nosit zdravotnické obličejové masky místo respirátoru a jaká povinnost v oblasti ochrany dýchacích cest pro ně přesně platí.

Vládní nařízení stanovuje nutnost použít respirátor nebo obdobný prostředek (vždy bez výdechového ventilu) naplňující minimálně všechny technické podmínky a požadavky (pro výrobek), včetně̌ filtrační účinnosti alespoň 94 % dle příslušných norem (např. FFP2, KN 95)“, a to jak ve venkovních prostorech obcí a prostorech firem (odst. 1), tak i v prostorech prodejen a dalších místech dle odst. 2. 

Klíčová je totiž min. 94% filtrační účinnost, kterou všechny kvalitní zdravotnické certifikované obličejové masky splňují (viz níže). Není tedy nutné, aby lidé museli nosit respirátory, s nimiž se jim často hůře dýchá. Tento názor nám potvrdila právní kancelář Hospodářské komory (viz níže).

I z naší vlastní zkušenosti (výrobní provoz s 300 zaměstnanci) mohu potvrdit, že při důsledném používání roušek a dalších hygienických opatření (dezinfekce a mytí rukou atp.), v naší společnosti nedošlo k žádnému šíření nákazy během celého roku

Myslíme si, že důležité je, aby opatření byla pro lidi především udržitelná a tím pádem i vykonavatelná. Pokud budeme všichni nosit „snesitelné“ a prodyšné roušky, věříme, že proti viru zmůžeme více, než když si pouze občas nasadíme nepohodlný respirátor. 

S přátelským pozdravem ze Slušovic, 

Dr.-Ing. Jiří Rašner
Jednatel společnosti